Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie organizowania zbiórek leków dla walczącej Ukrainy

  • Posted on
  • Posted in Advice
W związku z obecną sytuacją geopolityczną oraz potrzebą wsparcia Ukrainy w zakresie dostępu do leków zostały podjęte decyzje, aby kwestie związane z przekazywaniem pomocy humanitarnej w tym zakresie były kierowane przez instytucje państwowe.
W związku z licznymi sygnałami, wyrażającymi gotowość wsparcia Ukrainy poprzez organizowanie zbiórek leków, wyrobów medycznych oraz innych produktów, Minister Zdrowia informuje, że wszystkie działania w zakresie przekazywania leków do Ukrainy są koordynowane przez Ministerstwo Zdrowia i Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Ministerstwo Zdrowia pozostaje w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, które przekazują zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Należy zaznaczyć, że podmioty lecznicze oraz apteki muszą mieć zapewniony stały dostęp produktów leczniczych w celu zapewnienia prawidłowej terapii pacjentów, w tym również uchodźców przybywających do Polski. Stąd konieczne jest właściwe koordynowanie pomocy tak, by umożliwić dostawy leków do Ukrainy, a jednocześnie zapewnić dostęp do leczenia pacjentów w Polsce. W przypadku wpływających do Państwa próśb z Ukrainy o pomoc w dostarczeniu leków, prosimy o kierowanie takich informacji na dedykowany do tego adres email: lekidlaukrainy@mz.gov.pl dla zamówień zbiorowych leków, lub w ramach potrzeb indywidualnych poprzez formularz https://pomagamukrainie.gov.pl/
Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP
Skip to content